13.07.21
 Hoia end Tartu 2024 värskeimate uudistega kursis kultuuripealinna kodulehe kaudu!

PRAEGU AKTUAALNE:
 

Eesti Kirjandusmuuseum ja Eesti Rahvaluule arhiiv koguvad saunalugusid

1.08.23

Aasta 2023 on Eestis kuulutatud sauna-aastaks ning selle puhul ootab Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv saunalugusid.

Eestlasi on nimetatud saunarahvaks, kelle saunatraditsioon ulatub aastasadade tagusesse aega. Millised lood seostuvad saunaga, mida räägitakse saunast, mida räägitakse saunas? Mis on saunas olnud hingel?

Iga osaleja võib saata ka mitu lugu. Parimatele auhinnad. Kogumine kestab kuni 31. detsembrini 2023.

 

Lisainfo ja lugude saatmine veebis aadressil https://rahvalood.ee/lood/minu-saunalugu

Rahvusvaheline kultuurikompass: kas kultuur tunneb piire?

15.02.23

Neljas rahvusvaheline Kultuurikompassi foorum "Kas kultuur tunneb piire?" toob 18. ja 19. mail Tartus kokku loovisikud, kultuurikorraldajad, kultuurisektori edendajad ja poliitikakujundajad, et koos aidata kaasa loovisikute mobiilsuse ja loomeresidentuuride edendamisele.

Registreeru siin>>

 

18. mai, foorumi esimene päev on jagatud kolme teemasse.

1. Mobiilsus kui loovuse käivitaja

Mida kujutab endast rahvusvaheline mobiilsus? Mis paneb inimesed liikuma? Kui oluline on see hetkel Euroopas? Neljas rahvusvaheline Kultuurikompass uurib, millist väärtust loob loovisikute ränne kultuurimaastikul. Rändest sündinud loovus on innovatsiooni vedur. Arutame foorumil, kuidas soodustada ideede, inimeste ja initsiatiivi levikut üle Euroopa, et kultuur viiks uute lahenduseni, looks uusi töökohti ning tugevdaks riikide vahelisi kultuurisuhteid.
 

2. Euroopa võrgustikud kui suunanäitajad globaalses turbulentsis

Tormilistel aegadel on vaja teenäitajaid, kes hoiavad kultuurivaldkonda kindlal kursil. Euroopa võrgustikel on suur mõju muutuste eestvedamisel, seda ka rahvusvahelise rände vaates. Milline on Euroopa koostöö ja rahvaste ning loomeisikute omavaheline läbikäimine praegused pingelisel ajal? Kultuurikompassil räägime mobiilsust ja residentuure ümbritsevatest tugisüsteemidest ning jagame rahvusvahelise rände edulugusid.

 

3. Loomeresidentuurid kui kultuurikorralduse tulevik

Loovisikute rände toetamiseks on vaja kaasata poliitikakujundajaid, rahastajaid, loomemaju ja loomeresidentuure. Kultuurikompassi laiendab vestlusringi ning kutsub osalejaid liituma sessioonidega, mis viivad süvitsi loomeresidentuuride maailma. Tutvume koos erinevate võimalustega, mida loomeresidentuurid ja loomemajad pakkuvad Eestis ja Euroopas.

Kultuurikompassi vestlused 1: Loovisikute võimalused rahvusvahelistes võrgustikes
Kultuurikompassi vestlused 2: Tartu 2024 kunstiresidentuurid
Kultuurikompassi vestlused 3: Loovisikud kui valdkondadeüleste ühenduste loojad
Kultuurikompassi vestlused 4: Loomeresidentuurid kui paiga kuvandi kujundaja
 

19. mai, foorumi teine päev loob võimaluse kohtuda loovisikute, loomeresidentuuride ja Euroopa kultuuripealinna võrgustiku liikmetega.

 

Ekskursioonid:

Kirjanduslinn Tartu (külastame kunstiresidentuure Tartus);
Lõuna-Eesti residentuurid (külastame kunstiresidentuure Lõuna-Eestis).

 

Arutelud:

How to survive in Southern Estonia?
European Capital of Culture – what can you win form this cooperation?
Loomeresidentuuride MTÜ workshop: "Mida kunstnik vajab?"

 

Pidulik lõpetamine ja järelpidu

Kultuurikompassi programm koostasid Tartu 2024 ja Loomeresidentuuride MTÜ. Kultuurikompassi foorum on korraldatud Tartu 2024, OÜ Acento ja Tartu linnavalitsuse koostatud keskkonnasõbralike ürituste korraldamise juhendi järgi.

 

Tartu 2024 kutsub: viimane võimalus tulla Euroopa kultuuripealinna programmi loojaks

15.02.23

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 tiim kuulutas täna, 30. jaanuaril välja viimase võimaluse osaleda programmi loomises. Väikeprojektide taotlusvoorust jagatakse kokku välja 263 185 eurot, millest Tartusse läheb 100 000 ja Lõuna-Eestisse 163 185 eurot. 

Tartu 2024 loovjuht Kati Torp selgitab lähemalt: "Juba oktoobrikuus esitleme kogu Euroopa kultuuripealinna programmi, kus on mitusada sündmust. Tegu on mastaapse ettevõtmisega, sest korraldame 2024. aastal Eesti tippsündmust. Just praegu on viimane võimalus tuua oma kogukondlik rohujuuretasandi sündmus kultuuripealinna programmi."

"Taotlusvoor on suunatud kohalikele sädeinimestele, kultuurikorraldajatele, loovisikutele ja ettevõtjatele. Hindame idee väärtuspakkumist tervikuna, seost loovkontseptsiooniga Ellujäämise Kunstid ja vaatame peale tegevusplaani realistlikkusele. Olulised on ka partnerid, eestvedajate võtmeisikud ja nägemus publikust, " täiendab Torp. 

 

Taotluseid on võimalik esitada 31. märtsini. Neid hindab komisjon, kus on lisaks loovjuhile ja Tartu 2024 meeskonnaliikmetele ka Lõuna-Eesti kohalike omavalitsuste esindajad. 

 

Tartu 2024 korraldab kaks veebiinfotundi, mis tutvustavad väikeprojekti taotlusvooru lähemalt.

Infotundide toimumise ajad:

  • 15. veebruaril kella 11-12;
  • 21. veebruaril kella 14-15.

 

Tutvu tingimustega siin

Aasta esimene Kultuurikompass annab tõuke Tartu ja Lõuna-Eesti rahvusvahelistumisele

10.01.23

Tartu linna ja Tartu 2024 pikaajaline eesmärk on luua pinnas kultuuri rahvusvahelistumiseks ja olla silmapaistev Euroopas. Sellest tõukuvalt toimub 17. jaanuaril kultuurikorraldajaid ja rahastajad ühendav "Kultuurikompass esitleb" kohtumine. Ühisel hommikukohvil on võimalus osaleda rahastajatega kiirkohtingutel. Sõna saavad Nordeni, Loov Euroopa ja Ameerika Ühendriikide saatkonna esindajad.   


Tartu 2024 meeskonna Kultuurikompasside vedur Angela Ader toob välja, et Euroopa kultuuripealinna missioon on suurendada rahvusvahelist koostööd: "Kõik Tartu 2024 põhiprogrammi projektid omavad välispartnereid – see rikastab meie programmi ja loob tulevikuks uusi koostöösuhteid. Vaid nii saame tutvustada Euroopale Lõuna-Eesti omapära."


Tartu Linnavalitsuse kultuurivaldkonna juhi Kristiina Aviku sõnul keskenduvad Kultuurikompassi foorumid ja seminarid rahvusvahelisele koostööle laias mõttes: "Oleme juba neli aastat korraldanud rahvusvahelisi Kultuurikompasse ja toonud siia Euroopa riikide tippe. Nüüd aga jagame infot sellest, kuidas kohalikud kultuurikorraldajad saavad oma tegevusi välisrahastuse abil mitmekesisemaks muuta."


Kultuurikompassil esinevad Geir Lindahl ja Grete Kodi (Norden ehk Põhjamaade Ministrite Nõukogu), Kristiina Urb (Loov Euroopa) ning Christie Valentine ja Jane Susi (Ameerika Ühendriikide saatkond).


Huvilistel on võimalik osa võtta iga rahastaja tutvustavast sessioonist, millele järgneb vabamas vormis võrgustumise aeg. 


Registreerimine on avatud 13. jaanuarini või kuni kohti jätkub. Ürituse töökeelteks on eesti ja inglise keel.

Link: https://forms.gle/WrrX66BWTws9Jv3K6


Hommikukohvi toimub Cafe Truffes (Tartu, Raekoja plats 16) kell 9.15 kuni 12.00.


Sündmust korraldavad Tartu Linnavalitsus ja Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024. 


Lisainfo: Kristiina Avik, kultuurivaldkonna juht, kristiina.avik@tartu.ee 

Krõõt Filippov, Tartu 2024 kommunikatsioonijuht, kroot.filippov@tartu2024.ee

 

Lõuna-Eesti omavalitsusjuhid arutasid Euroopa kultuuripealinna ettevalmistusi

16.11.22
GALERII:Lõuna-Eesti omavalitsusjuhid arutasid Euroopa kultuuripealinna ettevalmistusi

Täna toimus Tartu 2024 Omavalitsusjuhtide Foorum. Kultuuripealinna Ellujäämise Kunstide saalis said kokku Lõuna-Eesti omavalitsusjuhid. Kultuuripealinna meeskond tegi kokkuvõtte sellest aastast ja tutvustas sündmusel omavalitsusjuhtidele järgmise aasta peamiseid tegevusi programmist kaasamiseni.  

SA Tartu 2024 nõukogu esimees Urmas Klaas: "Kultuuripealinna programmi sisustab veerand Eestit. Jätkame üheskoos tegutsemist selleks, et kultuuripealinn kõnetaks nii Eestis kui Euroopas. Hea koostöö Lõuna-Eestis võimendab kultuuripealinna egiidi all toimuvaid ettevõtmisi. "

Kastre vallavanem Priit Lomp toob välja suursündmuste ja väikeste tegevuste tasakaalu olulisuse: "Suurte nimisündmuste ja taotlusvoorude kõrval on väikestel kogukondadel oluline olla kultuuripealinna tegevustega kaasas. Otsustasime täna, et kindlasti pakume võimalust kohalikele, kes  soovivad kodukohas sündmuseid korraldada. Nad saavad seda teha täiendava väikeprojektide taotlusvooru või vabatahtliku töö kaudu." 

Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator Annela Laaneots: "Nii nagu kaks korda kuus kohtume kõigi Lõuna-Eesti omavalitsuste kontaktisikute ja kommunikatsioonijuhtidega ja arutame jooksvaid tegevusi, on koostöö omavalitsusjuhtide tasandil olnud ühisest kultuuripealinna tiitlile kandideerimisest alates äärmiselt oluline. Omavalitsusjuhtide sisend on kultuuripealinna ettevalmistuses kahtlemata kandev jõud."

Euroopa 2024. aasta kultuuripealinna programmi viib ellu Tartu linn koos 19 Lõuna-Eesti omavalitsusega: Antsla vald, Elva vald, Kambja vald, Kanepi vald, Kastre vald, Luunja vald, Nõo vald, Otepää vald, Peipsiääre vald, Põlva vald, Rõuge vald, Räpina vald, Setomaa vald, Tartu vald, Tõrva vald, Valga vald, Viljandi linn, Võru linn ja Võru vald.

GALERII. 
Fotode autor: Laura Oro

Tartu 2024 võtab luubi alla külalislahkuse Lõuna-Eestis

30.08.22

Juba 20. septembril kell 13.00-16.00 toimub Mooste Folgikojas Kultuurikompassi foorum "Kui külalislahke on Lõuna-Eesti?". Sündmuse eesmärk on võtta kokku parimad kohalikud külalislahkuse praktikad ja vaadata ausalt otsa lahendamist vajavatele väljakutsetele.

https://tartu2024.ee/uudised/tartu-2024-votab-luubi-alla-kulalislahkuse-louna-eestis

 

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 ootab kuni 1. oktoobrini ideid Lõuna-Eesti taotlusvooru

2.09.21

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 koos Lõuna-Eesti omavalitsustega ootab kõikidelt kultuurikorraldajatelt, sädeinimestelt ja ettevõtjatelt ideid Tartu 2024 Lõuna-Eesti taotlusvooru. Regionaalse projektitaotlusvooru raames otsitakse just neid sündmusi, mis toimuvad tiitliaastal Lõuna Eestis, kõigis Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 omavalitsustes.


Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator Annela Laaneots selgitab lähemalt: "Julgege unistada suurelt ja kujundada oma sündmusega Euroopa kultuuripealinnas Lõuna-Eesti nägu. Kõik, kellel on Euroopa kultuuripealinna programmi sobiv idee sündmuseks ning kava selle läbiviimiseks, saavad esitada taotluse regionaalsesse projektitaotlusvooru. Sündmuste välja pakkujad on oodatud avama oma projekti Tartu 2024 kunstilise kontseptsiooni Ellujäämise Kunstid väärtuste kaudu."

Regionaalsesse projektitaotlusvooru oodatakse pigem suuremaid projekte kui palju väikeseid. Kui sündmus toimub ühe omavalitsuse territooriumil, on kaasfinantseeringu määr 30%, kui mitme omavalitsuse territooriumil, siis 10%. Peale taotlusvooru edukat läbimist sõlmitakse korraldajatega produktsioonileping. Viimane etapp on kultuuripealinna elluviimine ehk enda ürituse ettevalmistamine ja tegemine koostöös Tartu 2024 meeskonnaga.

Ideekavandeid regionaalsesse projektitaotlusvooru oodatakse SPOKU keskkonda 1. oktoobriks, pärast mida annab regionaalne ekspertkomisjon neile tagasisidet. Keskkond ideekavandite põhjal lõplikult viimistletud taotluste saatmiseks avaneb 1. jaanuaril 2022. 

Projektitaotlusvooru tingimustega saab lähemalt tutvuda Tartu 2024 kodulehel: https://www.tartu2024.ee/regioon/regionaalneprojektitaotlusvoor 

Lisainfo: 
Annela Laaneots, Tartu 2024 regionaalne koordinaator, annela.laaneots@tartu2024.ee, +372 557 9808 

Krõõt Filippov, Tartu 2024 kommunikatsioonijuht,  kroot.filippov@tartu2024.ee, +372 5817 4399

Rohujuuretasandi turismi revolutsioon Lõuna-Eestis: Paganamaale koeraga matkama või jõustavale jalutuskäigule koos nelja lapse emaga

1.06.21

Täna 1. juunil avati innovatiivne KYLAS teenusevahendamise platvorm, mille kaudu saab osta ja müüa Lõuna-Eesti elamusi. Idee autorid on kaks nutikat naist, kelle eesmärk on pakkuda huvilistele ehtsaid kogemusi ja võimaluse "kogeda kohalikku". "Kohtu kohalikuga ja maale vanaema juurde laadsed teenused on turismisektori üks kiiremini tõusvaid trende ja kindlasti on pandeemia seda omajagu soodustanud. Inimesed otsivad erilisi kogemusi ja soovivad nautida maaelu võlusid," tutvustas KYLAS idee projektijuht Kadri Moppel.

Algatuse teine eestvedaja Aigi Young täiendab: "Üksteiselt ja üheskoos õppides loome piirkonda erakordsed elamusteenused, et olla valmis 2024 aastaks, mil Tartu linn koos Lõuna-Eestiga on Euroopa kultuuripealinn ja piirkonda külastavad tuhanded kultuurihuvilised. Läbi KYLAS veebilehel pakutavate teenuste on külastajatel hea võimalus jääda piirkonda pikemaks ning reisida Tartu linnast välja Lõuna-Eestisse uusi elamusi otsima." 

KYLAS platvormil on võimalik leida mitmekülgseid ja meeldejäävaid elamusi, mis sobivad suvepuhkuseks, nädalavahetuseks või õhtute sisustamiseks. Teenuseid pakutakse neljas kategoorias: loodus, kultuur, toiduelamused ja traditsioonid. Lisaks on võimalik valida nädala lemmikute ja kohalike soovituste vahel. Uusi pakkumisi lisandub keskkonda igapäevaselt.

Täna on KYLAS platvormil elamused peamiselt Võru maakonnast, kuid sügiseks laieneb valik üle terve Lõuna-Eesti. 

KYLAS platvorm on arendatud Võrumaa Arenduskeskuse poolt koostöös Tartu 2024 turundus- ja kommunikatsioonitiimiga, Võru maakonna turismivõrgustiku ja Lõuna-Eesti turismiklasteriga. KYLAS keskkond on välja arendatud tänu Võrumaa Partnerluskogu LEADER "Teenuste vahendamise platvorm" programmile.

 

Ootame teid KYLAS! 

Lingid: 

KYLAS platvorm: www.kylas.ee

Facebook: www.facebook.com/KYLASvirtuaalneturg

Instagram: www.instagram.com/kylasvirtuaalneturg

Tule ja osale Kultuurikompassil “Kuidas rääkida oma lugu”

7.05.21

27. mail kell 14.00.–17.00 toimub Kultuurikompassi foorum "Kuidas rääkida oma lugu?", kus lugude rääkimise tippekspertid jagavad teadmisi ja kogemusi, kuidas luua lummav, eristuv narratiiv ning elamuste kaudu enda lugu rääkida. Fookuses on Lõuna-Eesti elamused ja lood, mis asetatakse nii Eesti kui rahvusvahelisse konteksti.

Kultuurikompassi peakorraldaja Heigo Teder kommenteerib: "Eduka sündmuse loomisel ja elluviimisel on selge sõnumi ja publikut köitva info jagamine vajalik oskus. See, et me ise teame, kuivõrd head sündmust me parasjagu loome, on väga hea. Kuid sellest veelgi parem on, et seda teaksid ka kõik teised!" Teder lisab: "Meil on väga hea meel, et lugude jutustamise tõelised meistrid avavad oma teadmiste laekad hiliskevadisel Kultuurikompassil ning jagavad oma kogemusi veebi vahendusel huvilistega. Vaid üheskoos oma lugusid jagades saame ennast, oma korraldatavaid sündmusi ja Lõuna-Eesti kogukonda Euroopa kultuurikaardil veelgi nähtavamaks muuta."

Lugude jutustamine (storytelling) on üks mõjusamaid viise, mille abil kütkestavaid emotsioone luues külalisi ja publikut ennast kuulama panna. Lood tekitavad emotsioone ja viimased mõjutavad inimesi, kes mõistavad tänu intrigeerivatele lugudele paremini sündmust, programmi või organisatsiooni olemust.

Haaratud kuulajad mõistavad tänu lugudele  olulisi väärtushinnanguid ja lasevad end sündmusel, teenusel ja mõtteviisil kaasa haarata. Kultuurikompassi programm võtab arvesse ka laiema tasandi, millest lähtuvalt "räägivad lugusid" inimeste suhtumine, väärtushinnangud ja argipraktikad.

Foorum läheb eetrisse Võru maakonnast, Suure Munamäe jalamil asuvast Suure Muna kohvikust. Arutelu juhid on Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator Annela Laaneots ja SA Võrumaa Arenduskeskuse kultuurispetsialist Kristi Vals. Kogemusi jagavad kultuuriminister Anneli Ott, Heili Klandorf-Järvsoo (EAS), Eda Veeroja (Mooska suitsusaunatalu), Siret Campbell (Drakadeemia), Margus Timmo (Setomaa Liit), Edina Csüllög (FUFF), Aigi Young ja Kadri Moppel (KYLAS).

Sündmus kantakse üle Võru maakonnast aadressil www.tartu2024.ee ja toimub eesti keeles.

Palume registreeruda:  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeAvRDUPZgEQQjWS9b9O2GQSu6H2mMY1wPugsZMztRuhF14ig/viewform

 

19 Lõuna-Eesti omavalitsust allkirjastasid jaanuarikuu viimasel nädalal koostöölepingu Euroopa kultuuripealinna ettevalmistamiseks ja elluviimiseks.

7.05.21

Veerand Eestit allkirjastas Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 koostöölepingu

Nelja päeva jooksul sõitis Tartu 2024 esindus läbi 1000 kilomeetrit ja külastas 19 Lõuna-Eesti omavalitsust. Tartu 2024 juht Priit Mikk, SA Tartu 2024 nõukogu esimees ja Tartu linnapea Urmas Klaas ja iga omavalitsuse juht allkirjastasid koostöölepingu. Selle alusel valmistatakse ette ja viiakse ellu Euroopa suursündmus - leping sõnastab kultuuripealinna regionaalse programmi loomise, turundamise ja rahastamise põhimõtted. 

Tartu 2024 regionaalne koordinaator ja ringreisi korraldaja Annela Laaneots toonitab: "Meie omavalitsuste suur teotahe võimaldab luua silmapaistvat Euroopa kultuuripealinna, mis tõstab aukohale Lõuna-Eesti eripära. See tähendab programmi, mis on atraktiivne publikule, kannab meie väärtusi ja mida luues teeme kogu regiooniga kultuurist kantud võimsa edusammu."

Ringreisi vältel allkirjastati koostöölepingud Tartu, Võru, Põlva ja Valga maakonna omavalitsustes ning Viljandi linnas. Selline ühislepingu formaat on Eestis ainulaadne ja on suurim valdkondade ülene koostöö Lõuna-Eestis.

Ringsõidu käigus toimus erinevaid kontserte, etendusi ja kohalikku omapära esiletoovaid tegevusi.  

Antsla vallavalitsus valis lepingu allkirjastamine kohaks Pokumaa mis oma olemuselt on ideaalne paik aja maha võtmiseks, ükskõik mis päeval või kellaajal. Ei läinud ka kultuuripealinna koostööpartneritel teisiti kui õhtuses hämaruses, romantilises laterna- ja lõkkevalguses, aja kulgu unustades teed juua ning lõkkesaia küpsetada. 

Jääme hingehelinal lootma ja uskuma, et koostöö saab olema sama südantsoojendav ning positiivne nagu see õhtu ühel jaanuarikuul.

SA Tartu 2024 juht Priit Mikk rõhutab regionaalset koostööd: "Meie jaoks on väga oluline, et Tartu linnaga koos kandideerisid Euroopa kultuuripealinna tiitlile ja võitsid tiitli ka Lõuna-Eesti omavalitsused, sest niiviisi loob meeldejääva Euroopa kultuuripealinna programmi üheskoos lausa veerand Eestit." Mikk lisab: "Tunnustan iga koostööpartnerit eraldi ja kõiki ühiselt koos, kes on panustanud koostöölepingu ettevalmistamisse." 

Vallavanem Avo Kirsbaum peab väga oluliseks sellistes ühistes suurprojektides kaasalöömist, sest üksi Antsla valda nähtavmaks Euroopas muuta on ülimalt keeruline kui mitte võimatu. Tegemist ei ole pelgalt üheaastase projektiga. Vallajuht usub, et hästi majandades ja koos pingutades saab Tartu 2024 vilju maitsta veel ka aastakümnete pärast.  Kirsbaum on veendunud, et koostöös peitub jõud! 

Euroopa kultuuripealinna ettevalmistusi ja elluviimist koordineerib sihtasutus Tartu 2024. Sihtasutuse töö kultuuripealinna ametliku programmi, turunduse jm elluviimiseks lähtub Tartu 2024 kandidatuuriraamatust ja loovkontseptsioonist Ellujäämise Kunstid.