Antsla valla Aasta Tegu

5.02.18

„Antsla Valla aasta tegu 2017" nominendid on

Kuldre kooli võimla renoveerimine.  Kuldre võimla oli tõesti "väsinud", pesuruumide ja koridori seinad hallitasid, pesemisvõimalused olid tõeliselt niglad. Saali seintes oli mitmeid auke -(kipsplaat oli katki läinud mitmes kohas. Remont oli hädavajalik. Nüüd on kõik SUPER, trenni lähed kohe mõnuga!!!

Antsla linna vabaõhu korvpalliväljak + laste mängumaa. Sport on terviseks, vähem aega niisama lulli lüüa ning peredel hea koos lastega nn. mängumaal olla, liikuda õues.

Kaika maastikurattamaraton. Kaika jalgrattamaraton on alguse saanud 8 aastat tagasi , kui MTÜ V- klubi korraldas Antsla valla rattatuuri, mille üheks etapiks oli 20km jalgrattaring Kaika kuplite vahel. Nüüd korraldab Kaika maratoni Hauka veloklubi juba neljandat aastat. 2017.a otsustati Kaika maraton tuua välja nn. oma valla raamidest ja korraldada üle eestiline maastikurattamaraton. Palju töötati selle nimel, et Kaikasse tuleks rohkem osalejaid, nende hulgas nii oma ala tipptegijaid, kui ka lihtsalt tervisesportlasi, kellel soov aktiivselt vaba aega veeta. Esimese üle-Eestilise Kaika maastikurattamaratoni 2017.a. võitis profijalgrattur Caspar Austa, kellele pakkusid tugevat konkurentsi meie oma kandi ratturid ja Hauka veloklubi liikmed. Kaika rattamaratoniga tutvustati laiemale ringile meie kaunist kodupiirkonda. Kokku osales maratonil 150 suurt ja väikest ratturit. Spordivaldkonnas väärib sellise mastaabiga võistlus küll Aasta tegu tiitlit!

Kaika kuur 2017. aasta sügisel kutsuti mitmete toredate inimeste koostöös esimest korda kokku segakoor, mida hakkas juhendama varasem Võru Muusikakooli direktor ja Eesti pärimusmuusika korüfee Celia Roose. Koori eesmärk on osaleda 2018. aasta Uma Pidol. Ilmselgelt on sellisest koorist väga puudust tuntud, sest paari esimese tegutsemise kuu jooksul on osalejaid olnud ligi 30.

Südamemuusika festival Roosiku külas. Festivali korraldamine ning sellele eelnenud tegevused sh suuremahulised Roosiku pargi korrastamis- ja koristustööd, valdavalt vabatahtliku töö alusel andsid justkui suure sõõmu värsket õhku Antsla valla selle nurga arengule. Festival oli korraldatud väga kõrgel tasemel. Järeleandmisi ei tehtud üheski valdkonnas (heli kvaliteet, turvalisus, toitlustus, suurepärane suveilm ). Ning lõpetuseks esinejad - Eesti tipp. Tõestuseks see, et mitmed osalejad olid nomineeritud äsja lõppenud " Eesti Muusikaauhinnad 2018" galal. Olukorras kus Eesti suvemaastik on täis tipitud erinevaid muusika- ja suveetendusi, on igati tänuväärne, et noortest muusikutest peakorraldajad Madis ja Eva-Lotta suutsid ja oskasid luua veel ühe pärli, sel korral Antsla valda. Teades kui palju kulutab organiseerijaid taolise sündmuse esmaorganiseerimine oleks igati asjakohane kui saaksime korraldajaid tänada ning anda jõudu uue ettevõtmiste korraldamiseks läbi tunnustamise.

Urvaste ja Antsla valla ühinemine  Esitan Aasta Teo kandidaadiks Urvaste ja Antsla valla ühinemise ning eriti soovin esile tõsta Urvaste valla aktiivsete kodanike panust selleni jõudmisel. Ajavahemikus 11-17.07.2016 küsitlesid kodanikud – igaüks oma kodupiirkonnas – kokku 543 Urvaste valla elanikku, kellest 85 % toetas liitumist Antsla vallaga. Külastati ligi 90% Urvaste valla kodudest.

Enne ja pärast seda vahetasid kodanikud omavahel sadu meile, korraldasid kümmekond koordineerimiskoosolekut ning avaldasid vähemalt kuus artiklit ja nupukest Urvaste vallalehes.

Kogutud allkirjade põhjal valmis ühispöördumine Urvaste vallavolikogule, et viimane loobuks ühinemiskõneluste pidamisest Otepää suunal. Urvaste vallavolikogu korraldas täiendava meelsusküsitluse, mis kinnitas vallaelanike soovi ühineda Antsla vallaga ning jääda Võru maakonna koosseisu.

Aktsiooni käigus kohtas kodanikuaktiiv toetust nii haldusreformi läbiviimisega seotud isikute kui ka meedia poolt. Kindlasti ei saanud Antsla ja Urvaste ühinemine teoks ainult kodanikualgatuse tulemusena, kuid kogutud allkirjadele toetudes saatsime selge signaali Urvaste vallaelanike soovist, mis pälvis ka üleriigilist tähelepanu.

Antsla ja Urvaste valla aktiivsed kodanikud olid ka Uue-Antslas toimunud haldusreformi teemalise seminari korraldajateks ning 5000 kodaniku kampaania ja kujunduse loojad.

 

Kohviku avamine Roosiku külas. Esitan Antsla valla Aasta tegu 2017 kandidaadiks kohviku avamise Roosiku külas. On juba iseenesest julge samm alustada šokolaadi ja jäätise tootmisega kaugel külas asuvas vanas koolimajas, aga veel julgem samm on avada kohvik külas, kust isegi lähedalt ei möödu ühtegi suuremat maanteed ja suuremad asustused jäävad mitmekümne kilomeetri kaugusele. Antsla valla jaoks on kohviku avamine toonud kuulsust ja tähelepanu, mida on raske üle hinnata. Artiklid, telesaated, päevauudised - Roosiku südames kohviku tegemisi on kajastatud väga erinevates kanalites. Võrumaa MTÜ-de tunnustamisüritusel olid kingiks Roosiku Südames šokolaadikommid ning mängisid Roosiku Südames muusikud, kui publikult küsiti, kes teab, kus asub Roosiku küla, tõusis enamik käsi. Kas need käed oleks tõusnud ka aasta tagasi, kui kohvik Roosiku Südames oli alles sealse pererahva unistus? Õnneks on Aivo ja Merikese unistus täitunud kõige kaunimal võimalikul viisil - kohvik teeb oma stiilipuhtuse ja romantikahõnguga silmad ette ka kõige nooblimatele linnakohvikutele. Lisaks väärtustab Roosiku pererahvas taimetoitu ning seeläbi on kohvikul ka väga unikaalne menüü. 

Lisaks šokolaadivabrikule ja kohvikule on vanas Lepistu koolimajas ka külaliskorterid ning seal oma pesa leidnud muusikud Eva-Lotta ja Madis korraldasid suvel Lepistu kooli pargis Südamemuusikafestivali, mis oli eriline sündmus nii korraldajatele, publikule, kui esinejatele ja vääriks ka eraldi aasta teo tiitlit. Aga usun, et nii kohvik, festival kui muu Roosiku Südames toimuv on üks mõnus sünergia ning võib ka ühte patta panna.

On tähelepanuväärne, kuidas ühe pere saabumine piirkonda võib muuta ühe küla elu, aga ka kaugemate inimeste suhtumist, kombeid ja väärtushinnanguidki. 

 

"Aasta tegu 2017" nominentide poolt saab hääletada  LEHEL   4.-20 veebruar 2018.a.  

Läbi aastate on Aasta Tegu nominendid olnud.

2016

2015

2014

2013

2012

2011